Azerbaycanlıların diasporası neden yok? 

Azerbaycanlıların diasporası neden yok? 
15:15 06.06.2021 | 2103 kere okundu | Yazarlar

Nigar Ögeday

 

İşgalden kurtarılmış Kelbecer'de yine  Azerbaycan vatandaşları Ermenilerin tuzakladığı mayın yüzünden şehit oldu. 
 30 yıldır Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermeniler,  bırakın sıradan arazilerimizi,  mezarlarımıza bile mayın döşedi... Bilmeyen var mıydı bunu?
Üstelik mayın haritalarını da Azerbaycan'a vermedi.
Bu ahlaksızlığı  dünya biliyor. Ve hem Ermenistan, hem de dünya susuyor.
 Susma sebepleri ise azıcık düşünmesini bilenlere malumdur. 
 Dünya çok iyi bilir ki tasmasını tuttukları Ermeniler ne yaparsa yapsın, Azerbaycanlılar bütün olaylar da kendilerini suçlayacak. 
Tırnak arası demokrat batıya ve Amerika'ya gözünün üstünde kaşın var diyen olmayacak. Soros'tan,  Avrupa'dan Amerika'dan para alanlar da Rusya'yı suçlayıp, Azerbaycan ordusuna İşgalci diyen Avrupa ve Amerika'dan dikkatleri çekecek. 
 Oysa bu olanlarda Rusya, İran Avrupa ve Amerika aynı sorumluluğu taşıyor.
 Asırlardır Ermenilerin boğazına tasma takıp, Türklere karşı kışkırtan bunlardır. 
Hepsi birbirine düşman gibi görünseler de , söz konusu Türkler olunca hemen birleşip bize karşı savaşır. Onların tek karın ağrısı vardır; O da Türklerdir...
 Üzerine basa basa yazıyorum. Bugün Ermenilerin Azerbaycanlılara karşı yaptığı bütün katliamların başında emperyalistler yer alır. İnsan haklarından demokrasiden konuşan Avrupa, Amerika, Rusya İran vardır.. Bunu söylemek zor olmamalı. Bu konularda senin, benim katilim olmamalı. Katil katildir, nerede yaşarsa yaşasın. 
 Ha bir de herkesin ağzına bir sakız verirler. "10 kasım 2020 de  Masaya oturmasaydık Bunlar olmazdı" sakızı. 
Bilip bilmeden herkes bu sakızı çiğniyor. 
44 günlük savaşta Azerbaycan'ı defalarca Amerika, Batı, Rusya, İran tahribata çekti. Ama akıllı politika büyük devletlerin oyununu bozdu. Her seferinde Azerbaycan savaş istemediğini işgal edilmiş topraklarından düşmanların çıkmasını, bunun karşılığında iyi komşuluk politikasını devam ettireceğini ortaya koydu. 
Dikkatinizi çekiyorum, O dönemde  Azerbaycan'ın yanında Türkiye'den başka kimse durmadı. 
Ermenilerin ise arkasında bütün dünya vardı. Azerbaycan'ın bir yanlışı ve bir direnmesi ile Ortadoğu'dan sonra Kafkasları gözüne kestiren Batı ve Amerika,  tüm it sürüsün  bizim topraklarımıza getirecekti. Azerbaycan kuralı oyununa göre oynadı. Siyaset bir bilimdir. Herkes siyasetten konuşur, ama siyaset yapamaz. 
Bana göre, Azerbaycan gücü yettiği kadar, bu bilimi iyi yürüttü. Hem de ahlaksız siyaset yürüten dünyaya karşı. 
 Gelelim bizim yapmamız gereken ama yapamadığımız işlere . 
Hiç kimseye sır değil ki bugün Ermenileri, Ermeni diasporası yönlendirir.
 Mayın haritaları bile Ermeni diasporasının elindedir. Rusya'nın "forfostu"  olan Ermenistan'dan mayın haritalarını alma şansı yoktur.  Çünkü o haritalar batının güdümünde olan Ermeni lobisinin elindedir. Ruslar ne kadar kendilerini sındırmasalarda. 
Hala Ermenistan da etkili olduklarını göstermeye çalışsalar da orada bir etkileri olmadığı gün gibi ortada. Fransızların bile bir kelimesi Ermeniler üzerinde Rus'un topundan tüfeğinden etkilidir. Rusları o bölgede etkili göstermek isteyen de biz Azerbaycanlılarız. Her fırsatta Rus'u  büyük gösterermekteyiz. 
Bunu da tabii ki Azerbaycandaki Ruslara bağlı 5 kalon yapıyor . 
Bunun için de iyi bir para alıyorlar.
 Yani tebligatın iyisi kötüsü olmaz. 
Yani Rusya beslemesi bazı vatandaşlarımız  bölgede rus büyüktür diye halkı korkutmuş olurlar. 
Oysa 44 günlük savaşta biz Rusları yendik. Hem tekniğini,  hem canlı kuvvetini yendik. (Çeçenler ve gürcülerle olan savaşta Rusya'nın düştüğü bataklıktan konuşmuyorum). 
 Yine yukarıdakı fikrime dönüyorum. Ermenileri  sahada yendik...  
Masada da yendik.
Ama  itiraf edelim   ki onların ne lobisinin ne diasporasnı asla yenemeyeceğiz. Ona göre ki, bizde diaspor "Kahramanları" kariyer için ya da alacağı para için katılır bu davaya. 
44 günlük savaşta bunu gördük.  Kimse kusura bakmasın Vakıf başkanından Dernek başkanlarına kadar herkes oturup bekliyor ki; Diaspor Bakanlığı metin gönderecek ya da adresler Bunlar da onu kopyalayıp yayacak. 
Ya da İlham Aliyevin, Hikmet Hacıyevin Twitin Twitleyecekler. 
Efendiler diaspora bu değil. Diaspora Azerbaycan'dan gelen paraları harcamakla olmaz. Diaspora büyükelçiye yalakalık yapıp, yanlış duruşunuzu eleştiren  gazetecileri ihbar etmekle olmaz..
Diaspora sadece bir olay olurken o gün twit atmakla olmaz. 
Diaspora Ermenilere 365 gün mücadele vermekte olur. 
Dün bir programda demiştim. Azerbaycan hükümeti, çok geç kalmadan Ramiz Mehdiyev ve Ali Hesenov'un bir zamanlar çalıştığı akademisyen gazetecilerden bir an önce kurtulmalıdır.
 Bu işe gönül vermiş, yaptığı hizmetin karşılığında hiçbir şey beklemeyen insanlarımızla birlikte düşmana karşı mücadele yapmalıdır. 
Aksi takdirde dünya karşısında Ermenilere hep 1-0 yenik kalacağız. 
 Türkiye'de yaşayan bir gazeteci olarak söylüyor, ısrarla vurguluyorum.. 
Kendi ülkemiz sayılan Türkiye'de bile diasporamız yok derecesindedir. 
Bugün Türkiye bize destek veriyorsa, Türkiye devletinin hükümetinin ve halkının gayreti sayesindedir. Bunu birileri diaspora faaliyetine bağlamak istiyor ama yanılır. Türkiye'de  birbirini yemekten, egolarını tatmin etmekten başka bir işe yaramayan diaspora adı altında faaliyet gösteren gruplaşmalar Ermeni diasporasından çok zayıftır. Meclisteki partilerin icindeki kimliklere  bakarken bunu net bir biçimde görmek mümkün..  
 Dün iki gazeteci  meslektaşımızın Şehit olmasından sonra Türk medyasında yazılanlar ve televizyonlarda verilen haberlerde bunu kanıtlayor.  
Türkiye'de yetkim var "bağ bele bostan bele"deyip konuşurken ağzına "Çullu tavşan" yerleşmeyen akademisyen ve gazeteciler neredeydiniz?  Neden çıkıp Konuşmadınız.  Ben söyleyeyim kendinizi takdim ettiğiniz gibi de büyük değilsiniz. ( Haber Globalı Bana kimse göstermesin. Bu kanal zaten Azerbaycan'ındır sponsoru da SOKAR) 

Sadece kendiniz gibi eziklerin karşısında büyüksünüz. Şimdi Ermeniler olsaydı bütün akademisyenleri televizyonları işgal etmişti. 
 Noktayı  koyalım. Aslında her şeye yeniden başlamalıyız. Ahmet Ağaoğlu dan sonra hiçbir şey yapmadığınızı  kabullenip geri çekilme zamanı. 
Ve bu işi yapabilenlere havale edip,  dua etme zamanı...
        


Yazarlar
Haberler