Batı Rusya'nın jeopolitik gücünü tehdit ediyor.

Batı Rusya'nın jeopolitik gücünü tehdit ediyor.
15:15 02.03.2021 | 2988 kere okundu | Yazarlar

Elcin Abdullayev

Batı'nın desteğiyle Paşinyan, Rusya'ya karşı riskli ama ince ve ilginç hamleler yapıyor. 2018'de siyasi iktidarı Rusya'dan ele geçiren Batı, Paşinyan'ın kışkırtıcı adımlarıyla şimdi Rusya'nın Ermenistan'daki, dolayısıyla Kafkasya'daki en büyük güvenlik sistemi olan Ermenistan'daki Moskova ait askeri çevreni ele geçiriyor...
Şöyle ki Pasinyan, Ermenistan Savunma Bakanlığı ile karşı karşıya gelmekle Rusya'nın Ermenistan'daki askeri gücüne ve dünyadaki askeri imajına darbe indirdi.
Birincisi, Pasinyan iktidarda kalırsa (analizler Pasinyan'ın bir sonraki seçimlere kadar iktidarda kalacağını gösteriyor), tamamen Moskova'nın kontrolünde olan Ermenistan Savunma Bakanlığı'nın ciddi personel reformlarından geçmesi kaçınılmaz olacaktır. En azından Genelkurmay Başkanı ve diğer birçok generalle çalışmayacağı açık. Demek ki Ermenistan Başbakanı bu göreve kendi adamlarını atayacaktır. Daha doğrusu, Ermenistan Savunma Bakanlığı'nda NATO eğitimli Ermeni subayların ve NATO destekli üst düzey askerlerin varlığı söz konusu olacak ki, bu da doğrudan Kremlin tarafından oluşturulan ve yönetilen sistemin bağlarının en azından bir kısmının imha edilmesi anlamına geliyor. Batı'nın Rusya'nın Ermenistan'dan kademeli olarak çekilmesi için bu gibi adımlara ihtiyacı var.
İkincisi: Tüm dünyanın gözlerinin Ermenistan hükümeti ile Savunma Bakanlığı arasındaki kaosa odaklandığı bir dönemde, Paşinyan birdenbire Rusya'nın askeri cephaneliğindeki en önemli silahlardan biri olan "İskender" meselesini gündeme getiriyor. Bu sadece tesadüf değildi. Amaç, Rus askeri endüstrisinin dünya silah pazarındaki imajına zarar vermekti. Ancak Putin ile görüştükten sonra Pasinyan yanlış bilgilendirildiğini söyledi. Ama her halükarda, "İskender" füzelerinin iki gün boyunca dünya pazarında dilden düşmemesi, Rus askeri endüstrisine bir güvensizlik yolu açtı. Yani Batı, Paşinyan'ın eliyle bu konuda amaçlarına belli bir ölçüde ulaşmış durumda.
Paşinyan, Batı'nın Rusya'ya karşı birçok birleşik taktiğini hala doğru bir şekilde uygulayabiliyor. Moskova bu acıyı görüyor, anlıyor ve hissediyor. Rus tarihinde yumuşak siyasi deneyim eksikliği nedeniyle Putin, Paşinyan'ı medeni bir şekilde yenemiyor. Her durumda, Moskova zorbalık diliyle siyaset yapmaktan gurur duyuyor. Mevcut jeopolitik çatışma ve mücadelelerin arka planına karşın Rusya, Ermenistan'da bu seçeneğe,  yani zorba siyasete başvurma konusunda isteksiz görünüyor. Çünkü Paşinyan'nın zorla devrilmesi, Batı'nın desteğiyle Ermenistan'daki Batı yanlısı halkın Rusya'ya karşı itaatsizliğine yol açabilir. Moskova'nın Ermenistan'da artık hava ve su gibi istikrara ihtiyacı var. Sadece kaos değil, sivil yüzleşmeyi de istemiyor. Öte yandan, Moskova'nın böyle bir adımı, Batı'nın daha da ağır yaptırımlarına kapı açacaktır. Kısacası, Batı'nın Ermenistan'daki ve diğer Sovyet sonrası bağımsızlığını kazanmış ülkelerdeki değerler sistemi politikası, Rusya'nın jeopolitik gücünü zayıflatarak güvenliğini tehdit ediyor. Gerçek şu ki Kremlin, Batı'nın ona karşı hayata geçirdiği tüm siyasal adımları yıkmaktan aciz görünüyor. Olayların böyle devam etmesi Rusya'yı Ermenistan'ın düşmanı yapacaktır.


Yazarlar
Haberler