TÜRK DÜNYASINDA ORTAK SAVUNMA SİSTEMİ

TÜRK DÜNYASINDA ORTAK SAVUNMA SİSTEMİ
11:15 01.03.2021 | 2917 kere okundu | Yazarlar

Serdar Şahin


Ermenistan’ın, sivil Azerbaycan Türklerini şehit etmesi ile Azerbaycan tarafından 27 Eylül de başlatılan harekât, Türkiye Azerbaycan askeri işbirliği ile tamamen işgal dilen topraklara hâkim olunamasa da zaferle sonuçlanmış ve bağımsız Türk devletleri arasında askeri işbirliğinin önemi ortaya çıkaran bir sonuç doğurmuştur.
Özellikle Türkiye’nin savunma sanayinde geldiği nokta itibarı ile önemli bir bağlaşık olabileceği, aynı milletin evlatları olan Türk devletlerinin ortak savunma anlayışını geliştirmesinin önemini ortaya koymuştur.
Bağımsız Türk devletleri ile yapılacak ortak savunma işbirliği düşüncesinde, tıpkı Azerbaycan Ermenistan çatışmasında olduğu gibi Türkiye ve Azerbaycan arasında oluşan sinerjinin marjinal faydasını görmek gerekir. İki ülkenin ürettiği bu baskı Azerbaycan’ın zaferinin güvencesi olmuştur. Türkiye’nin karşısında olmamak adına Rusya ve diğer emperyalist güçlerin baskılayamadığı bir Azerbaycan, Türkiye’nin ürettiği savunma sanayisi ile desteklenen ve rakibini kafasını kaldırmadan ezen bir Azerbaycan ordusunun sahada görülmesine dünyaca şahit olunmuştur. Aslında bu sonuç iki devletle bile olsa Türklerin bağlaşık olarak ortaya koyduğu ve Azerbaycan’ın örnek zaferidir. Gönlümüz, 8 bağımsız Türk devletinin askeri işbirliğine giderek gelecekte oluşacak siyasi ve askeri tehditleri ötelemesi veya gerekli görüldüğünde çatışmada güçlü bir ittifak olarak yeni zaferleri veya az zarar ile çatışmalardan çıkmasıdır.
Bunun için Türk devletleri arasında oluşacak ortak savunma anlayışı gelişmeli, askeri yatırımlar ve yeni teknolojilere bağımsız devletler tarafından yatırım öngörülmelidir. Bu fikir için Türk Konseyi bu başlangıcı yapabilir. Önceden oluşturulan askeri işbirlikleri artırılarak gelecek için bir bakış açısı ortaya konulabilir.
Kazanç kayıp açısından bakarsak, Karabağ örneğinde askeri işbirliği sonucunda kaybın olmadığı, Türkiye ve Azerbaycan açısından maddi ve manevi bir kazancın ortaya çıktığı görülmelidir. Karabağ çatışması bize Türk devletleri arsında askeri işbirliğinin ne kadar önemli olduğu bakışını kazandırmıştır.
Gerekli zamanın gelmesi ve Ermenistan’a harekât ile kendiliğinden gelişen Türkiye ve Azerbaycan arasında askeri işbirliğini bir sistem altında gerçekleştirmek asıl hedef olmalıdır. Bu askeri işbirliğinin diğer bağımsız Türk devletleri ile teknolojik imkânlar dâhilinde bir sistem altında birleştirilmesi hedeflenmelidir.
Bağımsız Türk devletlerinin askeri işbirliği halinde belki aklımıza gelemeyecek yeni bağlaşıkları da ortaya çıkarabilir. Beyin fırtınası olması açısından Rusya’nın Türkistan bağı ve nüfusunun yarısına yakının Türk olması nedeniyle bu bağlaşıkta sıkı veya gevşek bir ortak olarak yer alabilir. Müslüman devletlerin birçoğu ve Türk tarihinin etkilerinin olduğu bölgelerde Türk Dünyasının ortak savunma sistemine dâhil olma talepleri oluşabilir. Tüm bunlarla beraber diğer savunma işbirliğinde bulunan guruplarla da diplomatik işbirlikleri daha kuvvetli olabilir.
Bu açılardan bakıldığında “Türk Dünyasında Ortak Savunma Sistemi” neden olmasın?


01 Mart 2021


Yazarlar
Haberler