XOCALI (HOCALI)

   XOCALI (HOCALI)
22:23 25.02.2021 | 1002 kere okundu | Yazarlar

Hasan Barın

Azerbaycan, tekrardan yeni kurulmuş bir ülke, kurumlarını oluşturamamış, düzenli ordusu, klasik silahları yok, modern silahları yok, olsa bile kullanacak insan gücü yok;  devlet yapısı tam oturmamış bir ülke.
Bunu fırsat bilen Ermenistan, Rusları, İranı, Fransızları arkasına alan Ermeniler, arkasındaki güce güvenerek, Karabağ’ı Türkler’den arındırma projelerini uygulamaya koydular.
Gecenin bir saatinde evler basıldı, insanlar zorla alınıp çoluk çocuk demeden öldürüldü. Kadınlara tecavüz edildi. Türkler yüzlerce yıldır atalarının yaşadıkları, atalarından miras kalan kendi öz yurtlarını terk etmek zorunda kaldı. Azerbaycan’ın değişik yerlerinde bir buçuk milyon insan kaçkın olarak çok zor şartlarda, vatan hasretiyle, bayramlarda dahi atalarının mezarlarına gidip dua bile edememin ezikliğiyle yaşadı.

Katledilen, 63 çocuk, 106 kadın, 70 yaşlı olmak üzere 613 kardeşimiz!
Yaralanan 487 kardeşimiz!
Esir düşen 1215 Kardeşimiz.

Yapılanın insanlık dışı olduğunu belgeleyecek o kadar çok rakam var ki, yazması rakamlara kolay; ama her rakamı yazdığımda içi acıyan bana zor!
Her rakam bir can kardeş, her can kardeş ise anasız babasız, evlatsız kalan ayrı bir can!

Bunları yapan Ermeni teröristleri, kabulde;.
Ermeniler arkasında Rusya’nın 366. Alayı, yani Rusya, sıranın Güney Azerbaycan’ın bağımsızlığıyla kendisine geleceğini bilen İran, Avrupa’da Ermenistan’ı cansiperane savunan Fransa olmasa Ermenistan bunu yapabilir miydi?
Ermenistan kabahatli de bu suç ortakları kabahatsiz mi?
Bana sorarsanız bu suç ortakları Ermenistan’dan daha kabahatli.
Tek başına olsa bunları yapabilir miydi!
Tek başına ne yapabildiğini kırk dört günlük savaşta kendi halkına, dünyaya rezil olmasından fazlasıyla gördük.
Tabi karşısında kadın çocuk, silahsız asker değilde; silahlı eğitimli ordu olunca silahsız insanlara savaşmaya alışkın teröristler için iş değişiyor.

Güçlü olanın, çirkef olanın, lobisi olanın haklı olduğu ve yaptıklarından ceza görmediği adaletine tükürdüğüm dünyasından yıllardır kınama yaptırım beklemek ne kadar boşsa bundan sonrada boş.
Onlardan adalet bekleyen de yok!
Yakın zamanda onların adaletinede, siz haklısınız demesine de ihtiyacımız olmayacak!
Biz o adaleti söke söke kanımızla gücümüzle alacağız.

Hocalı’da yaşananları da, yaşatanları da, hala o kafada olanları da bin defa zafer kazansakta, on bin defa zafer kutlaması yapsakta unutmayacağız.

Sadece Hocalı’yı  mı! 
Kafkas İslam Ordusu Nuri Paşa’nın karargah kurduğu, Ermeni füzeleriyle gece yatağında uyurken şerefsizce şehit edilen evlatlarımızın, annelerimizin, sivillerimizin katledildiği Gence’yide, çok sivil şehit verdiğimiz Terter’i de unutmayacağız.
Sadece füzeyle vurabildiği, sivil şehit ettiği yerleri mi; binlerce kişiyi baraj sularında boğarak katletmek için füzeler attığı halde vuramadığı Mingeçevir’i de unutmayacağız.

Hocalı’da anne babası gözü önünde katledilen çocuğun, tecavüz edilen gelinlerin, Gence’de füzeyle parçalanarak şehit olan çocuğunun etrafa dağılan parçalarını toplayan babanın kinini kalbimize ışınladık.

Bu kin geçmedi, geçmeyecekte!
Sadece, şu anki Ermenistan’ın başkenti İrivan’a Türk Bayrağı dikildikten sonra da geçmeyecek, sadece içimiz birazcık da olsa serinleyecek.

Yarın Hocalı Katliamı’nın yıl dönümü, şehitlerimizi anacağız, dualarımızı edeceğiz, ama ağlamayacağız, bundan sonra sadece ağlatacağız.

Allah bütün şehitlerimize rahmet eylesin, baki mekanda cennetiyle muamele eylesin!

Sağlık, huzurla kalın!


Yazarlar
Haberler