Güney Azerbaycan sorunu

Güney Azerbaycan sorunu
19:45 21.02.2021 | 3520 kere okundu | Yazarlar

Erivan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı  SözBir başkanı  Abil Babaoğlu 

Bugünkü İran devletinin bir parçası olan Güney Azerbaycan, Türklerin 5.000 yıl yaşadığı eski bir Türk toprağıdır.
 Persler bu topraklara milattan önce 800'lü yıllarda çoban kabileleri olarak yerleşmiş, oralara toplu halde göç etmişlerdir.
Persler, bu toprakların ana sahipleri olan Sak Türkleri ile ilişkileriyle devletlerini kurdular.Ancak devletler 600 yıl sürdü ve 800'lü yıllardan itibaren bu toprakların gerçek sahipleri yeniden Türklerin egemenliğine girdi ve adalet sağlandı.
Ortadoğu'da ve dünya siyasetinde Türkleri her zaman kendilerine engel ve düşman olarak gören İngilizler, 1915'te Ortadoğu'da Osmanlı İmparatorluğu'nu parçalamayı başardılar. 1925'te ikinci büyük Türk imparatorluğu olan Gacar'ları devirdiler, ve kukla bir İran devleti yarattı.

İran Fars devletinin kurulmasının ve günümüze kadar var olmasının tek nedeni, büyük Türk Birliği'i ve İslam Birliği'ne engel olmasıdır.İran ne kadar ABD ve İsrail'in düşmanı gibi görünse de, bölgedeki bir numaralı müttefiki ve gizli silahıdır. İran hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin bölgedeki varlığını sürdürmesini sağlıyor. 

Kırk yıldır İsrail düşmanı gibi görünseler de İsrail'in İran'da her gün paralı asker olduğunu söyleseler de İsrail Arapları yönetiyor ve paralarını İran sayesinde yiyor, son 40 yılda mal sahibi oldu. Bu, emperyalistlerin yardımıyla bölgede mezhepçi bir politika izleyerek Türkleri köleleştirmek için kurnaz bir İran politikasıdır.

Ve maalesef bu mezhepçi politikanın en önemli askerleri ve şehitleri Türklerdir. İran ideolojik (mezhepsel) bir devlettir ve onu devirmenin tek silahı yine ideoloji olmalı ve bu ideoloji sadece Türk ideolojisi olmalıdır. 

Yarın İran'ın parçalanması için Batı ve İsrail'den yardım beklememeli, sadece İran'ın İran rejiminin devamı için zaman geldiğinde rejim değişikliği yapacaklar.
 İran Türklerinin İran esaretinden kurtulmasının anahtarı önce Azerbaycan'da, sonra Türkiye'de.

Azerbaycan güçlü, demokratik ve bölgenin sahibi olmaya mecburdur, İran'daki Türkler Azerbaycan'ı ekonomisiyle, ordusuyla, Milli Meclisiyle ve her yönüyle güçlü bir devlet olarak görmelidir. Yani Azerbaycan devletin her İran-Türkü devleti,  kendisine ait olduğu ve bu devletin benim devletim olduğunu söylemelidir.

Bugünün Azerbaycan'da hem Milli Meclis, hem Bakanlıklar hem de bürokrasi Türkçülükten uzakdır. Hatta birçoğu Türkçülüğün düşmanı, İran  ise ordakı kardeşlerimize Türk diyor.Azerbaycan Milli Meclisi, Azeri adı olan katil Stalin'in bu millete verdiği adı değiştirmek istemiyor.

44 günlük Vatan Savaşı sırasında Türklerin İran'da nasıl ayağa kalktığını, askerlerimizi ve ordumuzu nasıl desteklediklerini gördük, tüm Güney Azerbaycan Türkleri Azerbaycan ordusuyla gurur duyuyordu.

Güney Azerbaycan'ın kurtuluşu için Azerbaycan devletinin bir Güney politikası olması gerekiyor ve malesef böyle bir düşunceleri yok. İran ne resmi Bakü'nün ne de muhalefet partilerinin gündeminde değil.

İran'daki Türkler icin Kuzey'in sevinçi sevincler'i , üzüntüleri üzüntüleri olurken, Güney'deki vahşet Azerbaycanlı siyasetçilerin gündeminde değil.

Tekrarlıyorum, Güney’in anahtarı Azerbaycan ve Türkiye’dir
 Bunun için Azerbaycan ve Türkiye gecikmeden Güney Azerbaycan'ın politikasını sürdürmelidir.

Çünkü Tebriz'in kurtuluşu olmadan güçlü Azerbaycan ve güçlü Türk Birliği olmayacak ve olamayacakda. 

 

 

 


Yazarlar
Haberler