Güvercin Gözlü Dosta Toplu Mezardan Mektup 1

Güvercin Gözlü Dosta Toplu Mezardan Mektup 1
19:45 25.11.2020 | 7517 kere okundu | Yazarlar

Enver Zarif

 

Bu mektup, tıka basa Türk'le dolu bir toplu mezarlardan herhangi birinde filizlenen nevruz kekiği aracılığıyla iletilmiş bir mektuptur ki sahibinin göğsündeki kurşun yaraları hala sağalmış değildir. Hala koltuk altındaki ihtilal şiirleriyle güvercin gözlülerin öpücüğünü beklemektedir.

Güvercin ki yuvasından ancak görme mesafesince uzaklaşır. Güvercin ki ne kadar uzaklara giderse gitsin gözü daima yuvasındadır. Güvercin ki yuvasıyla varolabilmiştir. Ve güvercin ki gözleri bıçak ağzı gibi bir güzellikle açılıp kapanır yuvasına doğru. 

Ağıtlar biriktirdiğimiz bir Aşkabat sabahında dikip bakakaldığımız pişmanlıklarımız, bizi, yeniden Ay Ana'nın mirasına; Türkistan'ın yoluna davet ediyor. Tarih gösteriyor ki Meryem Can, bu derdin devası sonunda ağıt yüklü kurşunlar yemektir bir idam mangasından. Tecavüze uğramış bir Türkistanlı bir kadın, şunları söylüyor merhamet edip bize; pişmanlığınızı da getirin, onu da basacağım bağrıma. 

İklimlerin bile kuşatamadığı bir kasırgadan kan kaybeden bir isyancının soluk nefesine dönüştüğümüz günlerde tanıdım seni.  

Devam edecek...


Yazarlar
Haberler