YANILMAK NE GÜZEL ŞEY YARABBİ!

 YANILMAK NE GÜZEL ŞEY YARABBİ!
08:15 22.11.2020 | 2084 kere okundu | Yazarlar

Hasan Barın

Mesleğimin altıncı yılı, okul sonu, beş sene boyunca okutup, bir sene mezun ettiğim öğrencilerim ellerinde karneleri, beni ziyarete gelmişler. Bana neşeli neşeli karnelerinin çok iyi olduğuna dair güzel, ballı cümlelerle anlatıyorlar. Bende okurken pek başarılı bulmadığım, şimdi de başarılı olamadığına inandığım içlerindeki bir kızımın hiç sesini çıkarmadığını farkettim. İsmini şuan hatırlayamadığım, karnesinin diğerlerine göre kötü olduğuna inandığım kızıma dönüp birazda küçümseyerek: “ Senin karnen nasıl, sen teşekkür aldın mı?” diyerek, sordum. “Yok öğretmenim”, deyince derin bir nefes alıp, bak seni o kadar uyardım, çalışsaydın arkadaşların gibi teşekkür alırdın diyecektim ki, ben taktir aldım öğretmenim demesin mi!

Söyleyeceklerimin içimde taş olduğunu bir kenara bırakın, kendi içimde kendime rezil olmamın verdiği duyguyla, beş sene onu okuttuktan sonraki bir üst okuldaki sonucun gururu birbirine karıştı.

Küçük yaşta okula başlayan Bensu diye bir öğrencim vardı. Bilmem kaç senelik öğretmenim, benden iyi bilen olmaz, her dediğim, dediğim gibi çıkar ya! Sınıftaki derslerde memnun olmadığım Bensu’nun annesini en az üç defa çağırıp, bu çocuk okuma yazma öğrenir ama matematikte çok zorlanır dediğimi, annesinin bu olumsuz sözlerimden dolayı üzülüp gözleri dolarak yanımdan ayrılılşlarını dün gibi hatırlarım. Allah’tan benim bilgiç sözlerime güvenip te okuldan almadılar.

Matematikten çok başarısız olur dediğim Bensu’ya ne mi oldu? Matematik dehası oldu!

Sizler bu yaşadıklarımdan ders aldığımı, bundan sonra daha dikkatli konuştuğumu düşüneceksiniz normal olarak. Hayır değişmedim. Yanılgılarım bana gurur vermişse niye dikkatli konuşayım ki!

Bu yanılgıları sadece mesleğimde yaşasam iyi!

Bundan iki ay öncesine kadar benim konuşmamı dinleyen veya dinliyormuş gibi yapan herkese; Azerbaycan ile Ermenistan arasında on sene içinde büyük savaş olmaz çünkü Ermenistan’la savaşmak Rusya ve İran’la ile savaşmaktır, bunu da şimdilik Azerbaycan göze alamaz deyip, örnekler vererek bilgiç bilgiç anlattım durdum.

Gene idda ediyorum; Azerbaycan’ın kırk dört günde başardığı zaferini; bana iki ay öncesinden mümkün değilde bir şekilde göstermiş olsalar, halüsinasyon der geçerdim.

İtiraf ediyorum: Gene yanıldım, ama yanılgının ezikliğini değil; çok istemiş olduğum zaferle donatılmış yanılgının gururunu yaşıyorum.

Acılarla yoğrulmuş, yirmi sekiz yıldır özlemle beklenen azadlık için yapılan savaşın zaferlerini kırk dört günde coşku içinde iliklerimize kadar hissettik. Bu başarılar bize haklı olarak çok daha büyük zaferler için ümitlendirmişti ki, barış anlaşması imzalandı. Herşey mükemmel giderken, hepimiz, anlam veremediğimiz antlaşmanın şokunu yaşadık.

Ben bu antlaşmayı eleştiren dost ve arkadaşları vatanı milleti için en iyisini isteyen, vatanının bütövlüğünü isteyen iyi niyetli vatan sevgisi kokan iyi niyetli düşünceler, temenniler olduğunu düşünüyorum.

Ama, istek, temeni, eleştiri; ordu ve devletin eksikliğiymiş gibi anlaşılacak boyuta gelmemeli. Unutmamak lazım ki, savaşlar, silah ve propaganda ile kazanılır.

Eğer, eleştirilerimizde,  istek, temenni boyutunu aşar; devletin eksikliği boyutuna getirirsek;

Yirmi sekiz yıldır bu zafer için yapılan hazırlıklara, bu hazırlıklarda emeği olan kişilere, Ermenistan madem bu kadar istiyorsunuz buyrun sizin olsun diye bize bu toprakları vermedi, şehit kanlarıyla alındı, dolayısıyla şehitlerimizin ruhlarına, gazilerimizin hala acıyan yaralarına, şehit ailelerinin hiçbir zaman geçmeyecek içindeki yürek acılarına saygısızlık etmiş oluruz.

Zamanı geldiğinde dediğim sınırlarda zaten tartışalım. Ama şuan yirmi sekiz yıldır düşman elinde olan toprakların kurtarılmasının bayramını, şenliğini yaşayalım.

Kendi adıma konuşmam gerekirse;

Bana bu yanılgının gururunu, coşkusunu yaşatan öncelikle şehitlerimize, gazilerimize şehit ailelerine, devlet büyüklerimize, minnettarlığımı belirtiyorum.

Bahsettiğim konularda özellikle de Karabağ Savaşı konusunda yanılmak ne güzel şey yarabbi!

Sağlık, huzurla kalın!


Yazarlar
Haberler