Barış güçle dâim olur. Tâkibi ve teminâtı şarttır. - FOTOGALERİ

Barış güçle dâim olur. Tâkibi ve teminâtı şarttır. - FOTOGALERİ
20:45 20.11.2020 | 345 kere okundu | Yazarlar

Strateji ve Yönetim Uzmanı Emekli Yarbay Halil MERT


Karabağ Savaşı Azerbaycan TSK’nin kesin ve ezici zaferi sonucu yapılan bir anlaşma ile bitti.
Anlaşmanın tarafları, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya…
Bu anlaşma ile Ermenistan işgâl ettiği Karabağ’dan çıkacak. Hankendi ve çevresinde yaşayan Ermeniler buradaki evlerinde kalmaya devam edecek. Ermenistan’a girip çıkmaları için Rusya’nın güvenliğini aldığı bir koridor oluşturulacak. Azerbaycan ile Nahçivan ÖC. Arasındaki yol açılacak. Özetle anlaşma böyle.
Türkiye bu metne göre, masada da yok, sahada da yok. Sonrasında kontrol karargâhında gözlemci bulundurmak için varılan mütâbakat söz konusudur.
 Türk Tarihi anlatılırken şöyle bir şey söylerdi, tarih öğretmenleri hep.. Türkler, muharebe meydanında kazanır, diplomaside yani masada kaybeder.

Neden tedirginiz?

Mâlum Karabağ katliamları Rusların desteklediği Ermeniler tarafından yapıldı. Ermeni, bir yandan Karadeniz, diğer yandan Hazar’a ulaşma sevdasında. Karabağ’da uydurma mezar taşları yapmışlar, Türk eserlerini yok etmişler. Bizde Van Akdamar Adası’ndaki Kıpçak Türkleri’nin kilisesini Ermenilere ellerimizle yamıyoruz. 
Ermeni’yi Müslüman Milletimize belâ eden Ruslar’ın Ermenilerin uğradığı hezimeti içine sindirdiğini mi zannediyorsunuz? 
Ruslar, anlaşma bahanesi ile Azerbaycan Toprağı Karabağ’da yığınaklanıyor. Ermeni ordusu’nu silahlandırmışlardı. Ancak yığınaklanmaları yetersiz kaldı. İlâve edemediler. Ermeniler harbi, insan sayısı ile tamamlayamadılar.
Şimdi, Ermeni yenilgisini içine sindiremeyen Ruslar, 1992 misâli bölgede yığınaklanıyorlar. Bizim ilk değerlendirmemiz bu yönde.

Azerbaycan Ordusu’nda görev yapmış bir albayın gönderdiği notu aşağıda paylaşıyorum sizinle…
 
    RUSYA BARIŞ GÜCÜNÜN KISA ANALİZİ:
    Anlaşmaya göre Rusya, bölgeye toplam 1960 askeri personel, 90 zırhlı personel taşıyıcı ve 380 adet otomobil ve özel teçhizat getirecekti.
Ancak, aşağıdakileri de 16.11.2015 tarihi itibâri ile getirmiş.
— Mi–8 ve Mi–24 helikopter filosu (8–30 adet).
— Hava İndirme Tugayı (Özel Kuvvetler, Komando vd. özel hârek3at unsurları…), 
— BMD-4M ZMA (Zırhlı Muharebe Araçları)
— BTR-MDM Rakushka Muharebe Araçları
— Orlan–10 İHA. 

Rusların getirdiği silahların özellikleri:
— Mİ–24 helikopteri: Modern yüksek hassasiyetli silahlarla donatılmış bir saldırı helikopteri kompleksidir. Helikopter, zırhlı araçları imha etmek ve Kara Kuvvetlerine ateş desteği sağlamak için tasarlanmıştır.
— Mi–8 helikopteri: Askeri birliklerin muharebe sahasına gece gündüz hızlı olarak nakledilmesi ve havadan ateş desteği sağlanması amaçlanmıştır.
— BMD 4M (Komando Muharebe/Taktik Aracı): Çevik saldırı ve savunma muharebe operasyonları yürütmek amacıyla hava kuvvetlerinin birimlerini ve alt birimlerini donatmak için, hem otonom olarak ve diğer zırhlı silah ve teçhizat türleriyle ve ayrıca her tür silahın kullanım koşullarında hava kuvvetlerinin diğer silah sistemleriyle bağlantılı olarak tasarlanmıştır. Silahları (cephane): 100 mm top,  30 mm otomatik top, 7.62 mm PKTM Makineli Tüfek.
— BTR-MDM “RAKUŞKA”: Mühimmat, yedek parça, yakıt ve yağlayıcıların Deniz Kuvvetlerinin Deniz piyade ve Hava Kuvvetlerinin hava-komanda birliklerine taşınması için tasarlanmıştır. Silahları (cephane): 7.62 mm Makineli Tüfek.
— İHA "Orlan–10": Arama ve onarım çalışmaları da dâhil olmak üzere ulaşılması zor alanlarda genişletilmiş ve yerel nesneleri izlemek için tasarlanmıştır. Orlan–10 ESU TZ'ye (birleşik taktik kontrol sistemi) dâhil olmakla, ESU TZ'ye bağlı tüm savaş araçlarının (kundağı motorlu topçu birlikleri, tanklar, piyade muharebe araçları, hava savunma araçları) tarafından imha edilecek hedefleri imhâ eder. 
Özellikleri: Yük ağırlığı: 5 kg, Hızı: 90-150 km/s, Menzili: Yer kontrol istasyonundan 120 km'ye kadar (otonom modda 600 km'ye kadar), Uçuş yüksekliği: 5000 m.
— İlâve bölgeden çıkmayan Karabağ’da ermeni teröristlerin elinde olan silahlar (zırhlı araçlar, tanklar, Hava savunma sistemi, toplar vs.) 

Netice:
— Rusya, Barış gücü adı altında Savaş Üssü (Müstakil savaş Tugay/Alay kadrosu kuruyor. Tıpkı eski Türk katliâmı yapan 366’ncı Alay gibi ve daha modern) kuruluyor,
— Personel ve silahlar barış amaçlı değildir. Şu an itibâri ile Ermenistan birlikleri ve sözde Karabağ Devlet Başkanı ile Rus Komutan birlikte görüntü vermekte ve hareket etmektedirler.
— Personel ve silahları daha çok taarruz amaçlı görünmektedir,
— 5 sene dolmadan Ermenilerin sözde “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti” sınırlarının yeniden geri alınması tehdidi vardır.
— Kelbecer, Laçın bölgelerinden Ermenilerin çıkarılmasında suni olarak gecikmeler yapılmakta, 10 gün ek süre alındı ve ya durdurulabilir. Ruslar, Karabağ’dan kaçan Ermenileri geri çağırmaktadırlar. Kafkasya Türk Topraklarına tüm Ermenilerin son 150 yılda Ruslar tarafından yerleştirildiğini de dikkatinize sunuyoruz.
— ABD, Batı ve İran Ermenilere yardımları daha da artacaktır.
— Azerbaycan’a destek verilmemesi için Türkiye’ye muayyen ekonomik ve politik tazyikler daha da artacaktır. Bu manada Karabağ’dan Ermenilerin çıkartılmasında ek süre çok mahzurludur.

Ne Yapılmalı:
— Rusya’nın anlaşma dışında yaptığı faaliyetlere müdahale edilmeli, 
— Türkiye, Azerbaycan, Pakistan ASKERİ SAVUNMA TEŞKİLATI kurmalı,
— Karabağ bölgesinde sürekli konuşlanacak askeri birlikleri oluşturmalı, Türkiye burada üs kurmalı.
—    Karabağ’da barış gücünde Rusya yanında, Türkiye ve Pakistan da yer almalı.
— Musevî Türkler’den istifâde ederek, medya ve politik propaganda konusunda faaliyetler daha da üst seviyeye getirilmeli. (Bu gün Yahudi kimliğine ellerimizle ittiğimiz Musevî Türkler, Yahudi olarak değil, Türk Dünyası içinde telaffuz edilmelidir.)
— Türk Cumhuriyetleri ve Türk Dünyası ile entegrasyonu da içeren Karabağ işgâl ve yağmasına karşı ortak bir deklarasyon oluşturulmalı.
— Türk Cumhuriyetleri ile ekonomik ve kültürel ilişkilerin fiili olarak geliştirilmesi.”
    Azerbaycanlı Albayımızın değerlendirmelerini yukarıda bilgilerinize arz ettim.

Azîz Türk Milleti.
Rusya ve İran’da yaşayan Türkler başta olmak üzere, Batı Ülkeleri’de ve ABD’nde Türkler’in tamâmı (Diyasporada Türk Birliği) bir araya getirilmeli, ilâve Osmanlı, Devlet-i Âliye Vatandaşları ve diğer İslâm Halklar STK ve diğer organizasyonlarda bir araya getirilmelidir. Özellikle Türkiye ve Azerbaycan bu işi birlikte koordine etmeli ve finansman sağlamalıdır.

Ortadoğu, Türk Dünyası ve Medeniyet Coğrafyamızda yeni bir duruş ve alternatifli söylemler geliştirmeliyiz. Bu köy delikanlısı edâsından kurtulmamız şarttır. Harpte hîle helâldir.

Barışın idâmesi için; 
“Hazır ol cenge eğer ister isen sulh-ü salâh.” Barış istiyorsan savaşa hazır ol!.
Hâsılı, barış için harbe hazır olmak gerekir. 
Ruslara meydan boş bırakılmamalıdır. 
Gerçekten de tarihimiz, masada aldanışlarla doludur. Diplomasinin nasıl ikiyüzlü ve riyâkâr işlediği görülmelidir.
Türkiye, Karabağ’da asker bulundurmalıdır.
Ermenilere ilâve zaman verilmemelidir. Anlaşmanın sulandırılmasına mâhâl vermek şehidlere ihânettir. 

Asra yemin olsun. İnsan hüsrandadır. Ancak iman edip güzel işler yapanlar ve birbirlerine hakkı ve sabrı öğütleyenler müstesna.

 


Yazarlar
Haberler