Arkadaşlar.

Arkadaşlar.
19:43 30.07.2020 | 5815 kere okundu | Yazarlar

Yasemin Karakoyunlu

Kesin tarihi unuttum. Yanılmıyorsam, 2016 yılında Isa Gambar'ın başkanlık ettiği Ulusal Stratejik Düşünme Merkezi toplantısında Karabağ konusundaki konuşmamda o zaman Azerbaycan için yeni fikirler dile getirdim. 1. Azerbaycan'ın AGİT Minsk Grubu'nun faaliyetlerinden vazgeçmesi gerektiğini not ettim. 2. Azerbaycan, kendisini savunmak için Pakistan-Azerbaycan-Türkiye arasında askeri-politik-stratejik bir blok oluşturmalıdır. 3. Rusya'nın 102. Ordusu Ermenistan'da olduğu için,
Türk orduları Azerbaycan'a gelmelidir. 4. Bir Türk-Azerbaycan konfederasyon birliği kurulmalıdır. O toplantıda, Vagif Hajibeyli dışındaki tüm muhalif liderler ve temsilciler benim görüşüme güldüler, protesto ederek onlara gerçekçi olmayan ve maceracı fikirler diyorlardı.
Kendimi asla kötü hiss etmedim. Çünkü tarihteki büyük sıçramaların "maceracılar" tarafından yapıldığını biliyordum. Büyük tarihsel dönüşümler, pragmatistlerin anlaması zor olan "maceracılar" tarafından yaratılır. Yeni izler harika sonuçlar yaratır.

Arkadaşlar, tarihi biliyorum çünkü tarihin akışını hissedebiliyorum. Geleceği görebiliyorum çünkü geçmişi biliyorum. Şimdi söylediğimiz gerçek oluyor. Şimdi bütün Azerbaycan milliyetçisi politikacılar Türkiye-Azerbaycan-Pakistan askeri-politik bloğunun kurulmasını talep ediyor. Türkiye ile Azerbaycan'ın konfederasyon birliği kurmasını talep ediyor. Rus ve Ermeni işgallerini durdurmanın, Karabağ ve Erivan'ı geri almanın en iyi yolu budur. Hazar Denizi'ndeki Rusya ve İran'ı zayıflatmanın en iyi yolu budur. Başta Türkiye olmakla İran, Azerbaycan, Irak, Suriye, Afganistan, Türkistan, Doğu Türkistan'ın birleşmesi ve küresel bir süper güç haline gelmesi için en doğal yol budur.

Elçi Bey'in ve dava arkadaşlarının ölümünden bu yana, Azerbaycan muhalefetinin Türk merkezli politik felsefesi ve anlayışı yok. Liberal kozmopolitlik, Azerbaycan muhalefetini Batı Amerika politikası, stratejisi ve çıkarlarının temsilcisi ve savunucusu haline getirdi. Azerbaycanlı politikacıları tanımlamakta zorlanıyorum. Hepsi Atlantikçiliğin, Rusofizmin, Pan-İrancılığın, Pan-İranizm'in destekçisi haline gelmiş durumda. Bu sahne için çok üzgünüm, bu aşınma ve yıpranma. Türk ulusunun çıkarlarına ve stratejilerine odaklanmayan politikalar ve projeler başarısızlığa mahkumdur.

Azerbaycan'ın yükselişi Türk milletinin çıkarlarına dayalı siyasi felsefeler yaratarak mümkün olacak. Türk ulusunun küresel bir süper güce dönüşümü sadece Azerbaycan'ın jeokültürel ve jeopolitik-stratejik konumuna değil, aynı zamanda Azerbaycan'ın ulusal kadrolarına ve idealist aydınlarına da bağlıdır. A. Huseynzade, A. Agaoglu, MA Rasulzade, H. Cavit, A. Topçubaşov'un izinden gideceğiz. Siyaset ve kültürde Türk milletine dayanır politika izlemeliyiz. 5.000 yıllık yazılı tarihte yeryüzünde başka hiçbir ulus ve ırk, Türk ulusu ve ırkı kadar büyük değildir ve hiçbir kültür Türk kültüründen daha üstün değildir.

Arkadaşlar, kendimle gurur duyuyorum, çünkü politikada söylediğim fikirler, ortaya koyduğum fikirler her zaman doğru çıkmıştır.

 Çünkü her zaman ulusumun iradesini ve çıkarlarını temsil etmeye çalıştım. Çünkü kalbim hep Türkiye'mizin yanında atıyordu. Çünkü ikimiz de Türk'üz. Siyasette Türk milleti için savaşıyor, Türk milleti için çalışıyoruz.

Arkadaşlar, her Türk'ün iki vatanı vardır. Hem kendi vatanı hem de büyük Türkiye.


Yazarlar
Haberler