"Ya"sı falan yok! Devlet başa, kuzgun mezara!

"Ya"sı falan yok! Devlet başa, kuzgun mezara!
15:28 07.07.2020 | 3927 kere okundu | Yazarlar

Haşim Sahrabli, Siyasal ve savaş muhabiri

Hani derler ya Devlet baba olmazsa olmazdır. Hakikaten de öyleymiş. Mesala Azerbaycan şah babamız İsmayılın zamanında tek Vatan değil, hem de devletdi. Zamanın gereğiydi ki, devletin ismi Azerbaycan değil, sülalenin ismini taşımaktaydı. Ancak şah babamızın devlet erkanına, saray dili ve kendisinin uyguladığı siyasete baktığımız zaman bir Türk devleti, bir Türk esaleti görüyoruz.

Safeviler zafıylayıp bir devlet olarak yıkıldığı zamanlarda, Vatan yeni ve büyük tehlikelerle yüz yüze kalmış, işgale ve bağımsızlığını kaybetmeye doğru gidiyordu. Devlet başdan indirilmiş, ayaklarda sürükleniyordu. En önemlisi ise, şah babamızın kurucu soyundan olan son şahlar devleti başa geçiremiyordu, aksine kuzgun leşe öyle dalmıştı ki, her gün Türk soyundan yeni yeni leşler yemeğe alışmıştı. Nadir Şah duruma el koyduğu zamana kadar bu böyle devam ediyor ve devlette baş ile leş bilinmiyordu. Nadir şah yeniden devleti başa geçirdi ve insanımız güçlü ve güvenli devlette yaşamaya devam etti. Çünkü devlet başdaydı!

Nadir şahın öldürülmesi ile sanki daha huzur tapmağı planlamış küçük güç sahipleri, bundan sonra bir hanlık kurmuş, devlet başdan enmiş, kuzgun leşe dalmışdı. En önemlisi ise, bütöv Azerbaycan coğrafyası bir kaç küçük şehir devletlerini hatırlatan hanlıklara parçalandı... Olayların sonuncunun acısını ise, 200 yıldır yaşıyoruz. Ruslar devletin başda olmaması, kuzgunun leşe dalmasını fırsat gibi değerlendirmiş ve hiç bir zaman işgal edemeyecekleri toprakları almışlardı.

"Devlet başta olmayınca neler oluyor?" sorusunun cevabını buradan vereceğiz. Önce parça-parça ediliyorsunuz, sonra sahte hakimler sizi yönetiyor, toplum değerlerinize ve Vatan sevginize hiç bir saygı göstermiyorlar. Daha sonra etnik terkibi değişmekle sizin olan Vatanı başkalarına hediye ediyorlar, en sonda bir de bakmışsınız ki, artık Vatanınız da yoktur. Nasıl ki, biz bunu yaşamışız...

Ruslar Azerbaycanı işgal ettikten sonra, farklı idare biçimi olan guberniyalar kurdu. Başına getirdikleri isimler de hep işgalçilerdi. Yerli Türk hanları, beyleri katledildi. Önce İrevana (şimdiki Erivan) Ermeniler getirilerek etnik altyapı değişdirildi, ardından Ermenilere başkent olarak vermek zorunda kaldık. Sonra Sovetler zamanında da Rus ırkçılığı devam ettirildi ve İrevanın başına getirilenler bu defa da Karabağın başına getirilmek istenildi. Bu siyasetin bedelidir ki, Karabağ Ermeni teröristleri tarafından işgal edilmiştir.

Şimdi, devletin başda olmamasının, anarşizmin, ya da diğer her hangi ideolojilerin devletin başına geçmesinin bölücülük yarattığını ve devlet gücünü başdan aldığını anlaya biliyoruz.

Bu nedenler yeteri kadar açıklayıcıdır ki, devlet başa, kuzgun mezara diyelim! Devlet güçlü olmadıktan, devlet başta olmadıktan sonra milyolarla vatandaş ne yaparsa yetersiz kalır. Devlet en büyük teşkilattır ve onun ilk amacı Vatanı, o Vatanda yaşayan her kesi korumaktır.

Çok şükür, bu gün kendi Vatanımızda, kendi ulus devletimiz var. Yüzyıllardır süren kanlı savaşların sonunda, verilen yüz binlerce canın karşılığında artık bağımsızız. Başda bir devlet var. Geriye kalan başımızdaki devletin güçlenmesi için birlik olmak, beraber çalışmaktır!

Aksi taktirde yeniden, "Ya"-sı falan yok, devlet başa, kuzgun mezara!" demek yerine başa döneriz ve "Ya devlet başa, ya kuzgun leşe!" demek zorunda bırakılırız...


Yazarlar
Haberler