KİŞİLİK GRUPLAMASI

KİŞİLİK GRUPLAMASI
23:58 28.06.2020 | 6087 kere okundu | Yazarlar

Hasan BARIN

 Düşünürler, insanları dört gruba ayırırlar:
Bilmeyen bildiğini bilmeyen,
Bilmeyen bildiğini bilen,
Bilen bildiğini bilmeyen,
Bilen bildiğini bilen.
        Birinci grup insanlar, bilgisizliklerini bilgi olarak kullanan, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan, doğrunun kendi beyindekilerinden ibaret sayan insanlardır. Bu tip insanlara gerçeği gözüne soksan bile bir anlamı yoktur. Eğer maddi imkanları ve arkasında erk gücü  yoksa pek dinlenmezler. Eğer erk gücü ve maddi güçleri varsa dinleniyormuş gibi yapılır, bu şekilde idare edilirler. 
Bu kişiler bilgisizlikten gelen gücü, kendisi gibi insanlarla eyleme dönüştürmeye kalkarlarsa toplum çok tehlikeli bir güce sahip olurlar ki  ülkelere ve topluma en çok zarar verenler de bunlardır. Bu tip insanlar bir şekilde yok edilip, tarihin karanlık sayfalarında yerini alırlar.
İkinci grup insanlar bilmediklerinin farkında olduklarından, öğrenme, genellikle de dinleyerek öğrenme yoluna giderler. Şahsımında genelde  takıldığı kişilik yapısı ikinci grup insan tipidir.
Genelde de zararsız tiplerdir.
Bilen bildiğini bilmeyen kişiler ise, içindeki cevherin farkında olmadığından etrafına yeterince faydası olmadan, kendilerini daha üst seviyede geliştirmeden, kabuklarını kırmadan, farkındalık duygusunu yaşamadan, yaşatmadan, kısa paslaşmalarla hayatını geçiren insanlardır.
Etki alanı az da olsa faydalı kişiliktir.

Bildiğini Bilen insanlar ise; eğer bildikleri insanlara yararlı bilgiler aktarıyorsa topluma yön veren kitleleri arkasından koşturan insanlardır. İnsanlık adına icat edilen her türlü faydalı veya zararlı yeniliği bulan da bu insan tipidir. Örnek: insanların kitleler halinde ölmesini engelleyen aşıları bulanda, insanların kitleler halinde ölmelerini sağlayan nükleer ve kimyasal silahları bulanda bu insan tipidir.
Tezatlığın içinde tezatlığı taşırlar.
İyi mi kötü mü oldukları yıllar sonra da insanlığa vereceği fayda veya zarardan anlaşılır.
Peki bildikleriyle insanları belirli menfaatler üzerine yönlendiriyorsa. Yani bilen, bildiğini de bilen insanlar toplumu nasıl kandıracağını da biliyor, bunuda uyguluyorsa!                              İşte tehlike burada başlıyor!
Bu tip insanlarla ilgili örneklendirmeleri size bırakıyorum.
     
       Benim esas dikkat çekmek istediğim, bildiğini bilipte; maddi manevi menfaatleri, korkuları, yandaşlığı gereği, bildiklerini  söyleyemeyenler, söylemeyenlerdir.
Bu tip insanlar sessizlikleriyle doğruların ortaya çıkmasına engel olarak, toplumların yanlış yönlenmesine ortam hazırlayarak, önlem almalarına engel olup, kötü niyetli insanların kötülüklerine yardımcı olurlar.
Bu tip insanların yıllar sonra hatıralarında  gerçekleri anlattıklarını, akıl öğrettiklerini sıklıkla görürüz. Bunu yıllar sonra yaptıkları için, çölden kurtulan bir insan için su artık ne kadar ihtiyacı varsa, toplumunda bu kişilerin vereceği gerçek bilgiye o kadar ihtiyacı vardır.
       Son kişilik tiplemesine bir ekleme yapmak gerekirse;
       Bir de bildiğini işine geldiği kadarıyla söyleyen tipler vardır.
Bunlar söyledikleri kadarı doğru olduğundan yalan söylüyor sayılmazlar, ama bildiklerini tam söylemediklerinden doğru söylüyor da sayılmazlar. Bu tipler, kendilerini veya yakın gördüklerini koruma içgüdüsüyle programlanan tiplerdir. Bu tiplere heryerde rastlandığı gibi en çok mahkemelerdeki duruşmalarda rastlarız. 
Bunlar sağlıksız korkak insanlardır. 
Zamanla gerçek kisilikleri ortaya çıkınca güvenirlikleri güneşte kalan tereyağı gibi eriyen tiplerdir.   
   
       Herkezin;  bilen, bildiğini bilen; bildiklerini  vatan millet, insanlık, doğruluk hizmetinde kullanması dileğiyle,
       Sağlık ve huzurla kalın!

[email protected]


Yazarlar
Haberler