PostCorona insanı. Ya sonra? - Şebnem KARSLI

PostCorona insanı. Ya sonra? - Şebnem KARSLI
11:33 25.03.2020 | 648 kere okundu | Yazarlar

Coronavirüs salgını başlar başlamaz farklı varsayımlar konuşuluyor, tartışılıyor. Konunun hiç o tarafında değilim, biyolojik silah mı? Yapay virüs mü? Bilinçli şekilde mi yayıldı... Farketmez. İnsanlık bundan ne kazanır, PostCorona insanı nasıl olur? Ne gibi ders çıkarır, merhameti öğrenir miyiz? Ben işin tam da burasındayım.

‘Nuh tufanı’nı yaşıyoruz gibi... Herkes Nuh’un gemisini – ilacı bekliyor. Bir gemi gelir, bizi kurtarırsa, sonra? Ya sonra?

PostCorona dönemi nasıl olur? Bizi şimdi ne gibi görevler bekliyor acaba?

Cenaze törenlerinde herkes bir kaç saatlik filozof kesiliyor. Güçlü – güçsüz, zengin – fakir farketmeksizin, birinin tek kefenle mezara indirilişini izlemek hep hayatı sorgulatmıştır. O anda inançlarımıza bağlanır, dünyanın faniliği üzerine bildiğimiz özlü sözleri hatırlar, hatırlatır... Sonra... Sonra da mezarlığın kapısından çıkar çıkmaz hayatlarımıza devam ederiz.

Çıkarlar, ‘Ben’ler, ‘Biz’ler üzerine sürdürdüğümüz savaşlara geri dönmek o kadar kolaydı ki.

Post Corona dönemi de böyle mi yaşanır acaba?

Kazandıkça daha çok kazanmak hırsına yenik düşenler yine insanlığı unutur mu?

Bu gün sudan ucuz olan petrol için yine savaşlar çıkar, insanlar evsiz, çocuklar yetim kalır mı?

Yine yazdığı reçeteyi, yaptığı tedaviyi beğenmediğimiz doktoru darbeder miyiz?

Gitmek isteyen kadınları öldürür müyüz?

Kandırır, aldatır, unutur... Yine bu kadar kötü olmaya devam eder miyiz?

İnandığımız tüm kutsal kitaplarda, tarihin derinliklerinde bu güne anlatılan destan ve efsanelere, hatta kendimizin daha iyi dünya için yazdığımız kanunlara bu kadar aykırı olmanın, görmezden gelmenin kaybettirdikleri üzerine düşünmeye başlar mıyız acaba?

PostCorona insanı ‘Nuh Tufanı’ sonrası insanı ile aynı olacak gibi. Coronavirüsü ‘mezara indirir’, ‘mezarlıktan çıkar’, daha sonra yine aynı kötü insanlar olmaya devam ederiz...

Daha dün yaşlı adamla dalga geçen genç delikanlıları, evleri dezenfekte etmek bahanesiyle soygun yapanları izledik. En acısı, hastanenin hemen yanında ev tutmak isteyen sağlık çalışanına ‘bu dönem doktora ev vermiyoruz’ diyen ev sahibi gördük. Bu sınavdan da çıkamadık gibi...

Hepimize geçmiş olsun!


Yazarlar
Haberler