Amerikan Bilardosu - Rus Satrancı

Amerikan Bilardosu - Rus Satrancı
08:33 13.02.2020 | 283 kere okundu | Yazarlar

“Bızim mütefiğimiz Turkiye bir tedit karşı karşıya. Bu tedit Rusya ve Asat hükmeten geliyor. Sahada şehidimiz var! Başınız sagolsun!” Bu sözler abd’nin Suriye özel temsilcisi James Jefrey’e ait.

Yani, Pkk ve Pyd’ye sayısı binleri aşan tırlarla mühimmat gönderen abd’nin. pkk ve pyd için Türkiye’ye ekonomik yaptırımlar uygulayan devlet olan abd’nin temsilcisine ait.

Ortaokul ikinci sınıftaydım sanırım. Okulun kütüphanesinde bulduğum ve Vietnam savaşının politik,stratejik ve sosyolojik analizini yapan ama ismini ve yazarını hatırlayamadığım bir kitapla tanımaya başladım abd’yi. Oysa çocukluğumuzun filmlerinde çizgi filmlerinde rüyalar ülkesiydi bizler için. Televizyonda izlediğimiz siyah beyaz filmleri, hayallerimizle renklendirirdik. Devlet politikalarını analiz merakım o kitapla başladıktan sonra, daha araştırıp sorgulamayada başladım. İlkönceleri kaynak sıkıntısı yaşayıp Rus yazarların dünya klasiklerini tırtıklasamda, gelişen bilgi ve bilişim teknolojisi sayesinde yabancı medyayıda takip ederek o sorunu aştım. Şimdilerde İnternette bir çok gereksiz bilgi olduğu için ben yine referansı olan kaynakları tercih ediyorum.

Peki, abd ne yapmaya gönderdi temsilcisini?

Suriye’de son günlerde Rusya’nın desteği ile ilerleyen rejim güçleri karşısında paniğe kapılan abd destekli terörist grupları bir taraftan; Hmeymin ve Şam’da Beşar Esad yönetimi ile bir araya gelerek, sözde genel sekreteri Yardımcısı Mustafa Meşayih temsilciliğinde Suriye rejimininin temsilcisi Ali Memlük ile müzakerelere başladığını duyurup fotoğraflar veriyor. diğer taraftan abd üzerinden Türkiye’ye ılımlı mesaj gönderiyor. Şimdi biraz derinde görüntü bu!

Daha derinde; bu bir oyun. Amerika meşhur bilardosunu oynuyor, Rusya’da satrancını. Yani, Rusya mekanik olarak sahada müttefiğinin yanında direkt yer alıyor. Amerika, elindeki sopa yardımıyla, bir beyaz topla diğer topları deliğe atıp oyunu kazanmak istiyor.

Daha daha derinde ise büyük bir göç projesi ile Türkiye’nin demografik yapısını seyreltmek. Bunun sonucunu belki biz görmesek te, bizden yüzyıl sonrakiler kesin karşılaşacaklar!

Neyse gelelim sokaktaki adamın düşüncesine: O’nun kafası hepten karışık hele ki, son yıllarda Türk tv’lerinde tartışma programlarını ve haberleri izleyenler serebral şok geçiriyor. Bırakmış kendisini akıntıya. Arada bir bazı densizler çıkıp bizim şehitlerimiz için “O’nların kaderi, nasibi şehit olmaktı.” Diye absürd laflar ediyor olsa da çok itibar görmüyor.

Şimdi gelelim abd’nin  ülkemize kırık Türkçe aksanıyla konuşam temsilci göndermesine. Gerek yoktu aslında, abd ülkemizde çok iyi Türkçe bilen sümüklü ajanlarından birisini gönderse bizim manevi hazzı yüksek duygusal vatandaşlarımız O’nada inanırdı geçmişte olduğu gibi.

Amerika’nın son yaptığın.

Benim doğduğum yerde durumu özetleyen çok güzel bir deyimle tarif edeyim. “Çakalla boğup, çobanla kesip yiyip, sahibiyle ağlıyor!” Diye.

Neyse!...

KALIN SAĞLICAKLA!.


Yazarlar
Haberler